jeszcze raz dziękuję za wszystkie podpowiedzi![]()
Mila ma 2,5 miesiąca i jakoś od 2 tygodni często (nie zawsze), nie tylko się odchyla, ale i zapiera łapkami i odpycha de mnie. Na biodrze jest trochę lepiej.
www.gugu-gaga.pl chusty Didymos i nosidła KiBi
gugu-gaga.pl na Facebooku
Łucja 23.03.06.&Milana 10.06.09.&Marshall 11.03.14.
wszelkie odginania, odpychania, spinania, można ze 100% pewnąścią zdiagnozować dopiero po 8 - 10 tygodniach życia, wcześniej dzidzia ma prawo tak reagować, całkiem dobrym wyznacznikiem jest też zaciskanie piąstek, jeżeli 3 miesięczne niemowlę ma nada lzaciśnięte piąstki to należy to skontrolować, tym bardziej jeżeli kciuk jest wewnątrz.
P 1995, A 1997, B 2008, W 2015 i L 2017
jestem matką idealnej córki i równie idealnych czterech synów
Wiesz andzia z tym diagnozowaniem to bym aż tyle nie czekała. Np. porażenie mózgowe jest w pełni uleczalne jeśli rozpocznie się rehabilitację w 1 miesiącu życia. A słyszałam o dwóch sprawdzonych oznakach: dziecko nie prostuje kciuka, tylko ma cały czas zgięty i dziecko nie ma paproszków między paluszkami czy też w zagięciach dłoni. Oba przypadki zdarzyły się w mojej rodzinie, oba oznaczały porażenie mózgowe i oba dzięki temu że maluchy trafiły od razu do neurologa zostały wyleczone. Więc - im wcześniej zostanie postawiona trafna diagnoza tym lepiej.
Ala i Hania 2009, Ewa 2012
![]()
Delikatnie mówiąc ..spłycenie tematu.
O MPD możemy mówić i postawić diagnozę po ukończeniu przez dziecko 3 mż.Wczesniej jest to ZOKN-czyli zaburzenie ośrodkowej koordynacji ruchowej/nerwowej.Dziecko nie rodzi się z MPD.
MPD nie jest jak piszesz" w pełni wyleczlne"
A paproszków między palcami można się pozbyć dokładnie kapiąc malucha
a z kciukiem..nie pomyliło ci się z Z.Downa..?![]()
Synalek marcowy
Córeczka lipcowa
lola dziękuję z fachowe określenia, nie znałam ich niestetyale sens pozostaje ten sam.
MartaS wybacz, ale zaden szanujący się neurolog nie postawi diagnozy na podstawie paproszków miedzy palcami i wyprostowanego kciuka, jak i zacisnietej piąstki, podałam to tylko jako przykład i dość rozponawalna oznaka ewentualnego wzmożonego napięcia.
P 1995, A 1997, B 2008, W 2015 i L 2017
jestem matką idealnej córki i równie idealnych czterech synów
tez slyszalam o tych piąstkach. Moja 7tyg córa odchyla masakrycznie główkę do tylu. Lekarz nie stwierdzil zadnych nieprawidlowosci, choc za kazdym razem o to pytam. Mala wygina sie w kształt litery C - tak bardzo odgina główkę do tylu ze mam dreszcze...![]()
No ale piąstki rzadko zacisniete,a jak juz to kciuki na zewnatrz. Coraz mniej sie wygina z kazdym tygodniem, ale jak miala 2tyg to bylam przerazona, myslalam ze sobie kark skreci. Teraz spi normalnie, czesto lezy normalnie, ale na rekach szaleje - tylko ze teraz to wyglada na zaciekawienie otaczajacym swiatem.
Nie bylismy u neurologa, tylko u pediatry. Hania urodzila sie 3tyg przed terminem, nie jest wiec wczesniakiem.
Moj pediatra tez zignorowal to odginanie. Twierdzi ze to zupelnie normalne. Moze chodzi o wiek, ze jeszcze to nie jest nieprawidlowe, skoro dziecko takie male? Dzieci moich kolezanek rowniez tak sie odginają.
Myslicie ze moglam cos przeoczyc?
Dziecko moze się odchylać do tyłu do około 6 miesiąca, ale wszystko zależy od nasilenia...może być wszystko ok, więc nie ma co panikowac i sie obwiniać.
A jak sie niepokoisz to do neurologa i rozwiejesz wątpliwości.
Powodzenia.
Adam 2009
Alicja 2011
A ja zawsze zwijalam w rulon pieluche tetrowa i zawijam w chuste, zeby zrobic taki rodzaj kolnierza samochodowego dzieciowi na kark.
Tetrowej nie widac, bo jest owinieta w chuste, a dziecku glowa sie nie odchyli i kark sie nie meczy - tak troche jak takie kolnierze samochodowe czy samolotowe dla doroslych - moim zdaniem jest to super patent! POdpatrzylam raz u innej mamy i od tamtej pory malego chuscioszka tylko tak nosilam![]()
hej dziewczyny
Ja na ogół tylko podczytuję forum, ale z tematem napięci mięśniowych jestem na bieżąco.
werona24 - zgłoś się do pediatry i poproś o skierowanie do neurologa. Choćby dla swojego spokoju. Mój też odchyla główkę w chuście i dopiero dziś dowiedziałam się dlaczego.
Nie myślcie dziewczyny, że jeśli jeden lekarz, np. Wasz pediatra, nie zauważy czegoś to tego nie ma. Moja pediatra nie zauważyła napięć. Trafiłam do neurolog z innego powodu. Neurolog u mojego ośmiomiesięczniaka zauważyła lekkie napięcia w nóżkach, skierowała na rehabilitację. Potem obligatoryjna wizyta u psychologa, psycholog stwierdziła dodatkowo napięcie górnej wargi dziecka (zaleciła masaże, pokazała jak). A dziś rehabilitantka stwierdziła nieznaczną asymetrię, zbyt mocne odchylanie główki do tyłu.
Te zmiany u Małego są tak nieznaczne, że tylko dobry specjalista je zauważy a nierehabilitowanie tego mogłoby w przyszłości skutkować seplenieniem i chodzeniem na paluszkach.
Poza tym im szybciej się zacznie ćwiczenia, tym lepiej, bo dziecko ma mniej do nadrobienia.
lefi> trudno sie nie zgodzic, ale ciezko mi nie zauwazyc pewnych "prawidlowosci" na np forum dla mam dzieci urodzonych w maju jak moja Miska, 90% dzieci mialo najpierw skaze bialkowa, teraz 90% ma problemy z napieciem miesniowym.